تاسیس دفتر پیشخوان دولت از صفر تا 100 {شرایط + درآمد}

تاسیس دفتر پیشخوان

راه اندازی دفتر پیشخوان دولت، یکی از اقدامات مهم و حیاتی در راستای ارائه خدمات مربوطه به شهروندان است. این دفترها به عنوان مراکزی معتبر و قابل اعتماد برای ارائه خدمات اداری و دولتی، باید از کیفیت لازم برخوردار بوده و به صورت مؤثر و کارآمد عمل کنند. امروزه با توجه به پیشرفت فناوری و تغییرات دیجیتال در جهان، دفترهای پیشخوان دولت نیز به سمت اتوماسیون و راهکارهای الکترونیکی پیش می‌روند تا در ارائه خدمات بهتر، سریع‌تر و مناسب‌تر به شهروندان نقش مؤثری ایفا کنند. در این مطلب از کسبویار به بررسی همه جانبه شرایط تاسیس دفتر پیشخوان، خدمات، سرمایه لازم، هزینه‌ها و درآمد این شغل می‌پردازیم.

آشنایی با شغل دفتر پیشخوان

دفتر پیشخوان یا دفتر پیشخوان خدمات دولت، دفاتری هستند که از سوی دولت به منظور ارائه خدمات الکترونیک به مردم در سراسر کشور طراحی شده‌اند. خدمات الکترونیکی تمام دستگاه‌های اجرایی و دولتی کشور باید توسط این دفاتر ارائه شود.

دفاتر پیشخوان از مهم‌ترین دفاتری هستند که مردم می‌توانند با مراجعه به آنها، به خدماتی همچون دریافت کد بورسی، ارائه خدمات الکترونیک، خدمات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری، انجام خدمات ثبت احوال، خدمات شرکت گاز، خدمات اپراتورها، صدور کارت بهداشت، ثبت نام در سامانه سجام، صدور کارت منزلت بازنشستگان، پرداخت عوارض و مالیات خودرو و… با کیفیت بالا و در سریع‌ترین زمان دسترسی پیدا کنند.

اداره دفاتر پیشخوان دولت بر عهده بخش خصوصی است.  این دفاتر با هدف پیشگیری از موازی کاری دستگاه‌های دولتی و همچنین حرکت به سوی دولت الکترونیک تشکیل شده‌اند. ارائه خدمات سریع و با کیفیت در این دفاتر اهمیت فراوانی دارد. در ادامه مطلب، خدمات دفاتر پیشخوان دولت و فرایند دریافت مجوز این دفاتر را شرح می‌دهیم.

خدمات دفاتر پیشخوان دولت

برای آشنایی بیشتر با شغل دفتر پیشخوان دولت، لازم است با خدماتی که در این دفاتر ارائه می‌شود آشنا شوید. آشنایی با این خدمات به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیم بهتری در رابطه به تاسیس این دفتر و ورود به شغل دفتر پیشخوان اتخاذ کنید. به طور کلی خدماتی که در دفتر پیشخوان ارائه می‌شود شامل موارد زیر است:

 • خدمات مربوط به امور گمرک
 • خدمات مربوط به سجام و دریافت کد بورسی
 • خدمات مربوط به امور بیمه
 • خدمات مربوط به امور ثبت احوال
 • خدمات مربوط به امور گواهی نامه
 • خدمات مربوط به امور خلافی و عوارض خودرو
 • خدمات مربوط به مخابرات
 • خدمات اپراتورها
 • خدمات پرداخت قبوض حامل‌های انرژی و…

افراد می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان، خدمات مذکور را با کیفیت بالا و در سریع‌ترین زمان دریافت نمایند.

سرمایه لازم برای تاسیس دفتر پیشخوان

سرمایه لازم برای تاسیس دفتر پیشخوان، از نکات مهمی است که در رابطه با این شغل باید بدانید. با اطلاع از میزان سرمایه لازم برای تاسیس دفتر پیشخوان، می‌توانید تصمیم بهتری در رابطه با ورود به این شغل بگیرید. سرمایه لازم دفتر پیشخوان در واقع به هزینه‌هایی اشاره دارد که برای تجهیز دفتر باید بپردازید.

اولاً برای داشتن یک دفتر مناسب، باید مکان مناسب با فضای حداقل ۵۰ متر مربع داشته باشید. این فضا را ممکن است خریداری کرده یا برای آن اجاره بپردازید. همچنین تجهیزات داخلی دفتر مانند دستگاه‌های لازم، میزهای کار، تجهیزات، تعداد رایانه کافی و لوازم جانبی برای ارائه خدمات، صندلی برای مراجعه کنندگان، نصب دوربین‌های مداربسته، اینترنت و خطوط تلفنی و همچنین وسایل سرمایشی و گرمایشی، همگی در سرمایه مورد نیاز تاسیس دفتر پیشخوان دولت محاسبه می‌شوند. این هزینه‌ها تا حد زیادی به موقعیت دفتر و وسعت آن بستگی دارد. به طور کلی با محاسبه و جمع این هزینه‌ها می‌توانید سرمایه لازم برای تاسیس دفتر پیشخوان را برآورد کنید. 

شرایط تاسیس دفتر پیشخوان دولت

دریافت مجوز دفتر پیشخوان دولت

برای اخذ مجوز دفتر پیشخوان دولت، لازم است مانند اخذ مجوز سایر کسب و کارها یکسری مراحل را طی کنید. فرایند اخذ مجوز دفتر پیشخوان پیچیده و طولانی نیست و اگر شرایط را دارا باشید و مدارک شما آماده باشد، دردسری متوجه شما نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای دریافت جواز کسب

برای اخذ مجوز دفتر پیشخوان، شما باید به سایت https://mojavez.ir مراجعه کنید. شما از طریق این سایت بر اساس شرایط تاسیس و مدارک لازم به مراجع ذیربط ارجاع داده می‌شوید. فرایند اخذ مجوز به شرح زیر است:

 1. با مراجعه به سایت https://mojavez.ir، در صفحه باز شده می‌توانید جزئیات مدارک و شرایط، هزینه، زمان صدور و مدت اعتبار مجوز و استعلامات لازم را مشاهده کنید.
 2. باید روی گزینه صدور مجوز کلیک کنید و به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی، به سامانه وارد شوید.
 3. برای احراز هویت، باید شماره تلفن همراه خود را در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند وارد کنید.
 4. پس از اینکه احراز هویت شما تکمیل شد، روی گزینه درخواست صدور مجوز کلیک کنید.
 5. در این مرحله به سامانه مدیریت کاربران هدایت می‌شوید. جهت استفاده از خدمات این سامانه، لازم است ابتدا در آن ثبت‌نام کنید.
 6. شما باید اطلاعات خواسته شده در این مرحله شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره تلفن همراه، نام کاربری و گذرواژه را وارد کنید.
 7. سپس در مرحله بعدی روی گزینه خدمات الکترونیک کلیک کنید.
 8. در مرحله بعد گزینه ارائه مجوزهای مربوط به خدمات پستی ارتباطی و فناوری اطلاعات را کلیک کنید.
 9. اکنون باید صدور پروانه دفاتر پیشخوان خدمات دولت را انتخاب کنید. با کلیک روی این گزینه وارد کارتابل شخصی خود می‌شوید. سپس روی گزینه اشخاص حقیقی یا حقوقی کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید.
 10. در نهایت پس از ثبت‌نام، روی گزینه دفتر پیشخوان خدمات دولت کلیک کرده و درخواست صدور را انتخاب کنید.

مدت زمان صدور مجوز تاسیس دفتر پیشخوان

یکی از سوالاتی که اکثر افراد بعد اقدام برای تاسیس این کسب و کار می‌پرسند این است که مدت زمان صدور مجوز دفتر پیشخوان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مدت زمان لازم برای صدور مجوز دفتر پیشخوان، از زمان تکمیل مدارک و ثبت درخواست، حداکثر 150 روز کاری است و مدت زمان اعتبار مجوز نیز 5 سال خواهد بود.

شرایط تاسیس دفتر پیشخوان دولت

شرایط تاسیس دفتر پیشخوان دولت نسبت به سایر کسب و کارها با پیچیدیگی های زیادی همراه است. در ادامه به بررسی شرایط تاسیس دفتر پیشخوان دولت می‌پردازیم.

شرایط شرایط تاسیس دفتر پیشخوان برای افراد حقیقی در شهر و روستا:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری و جنایی
 • عدم اعتیاد به موارد مخدر
 • دارا بودن کارت پایان خدمت و یا گواهینامه معافیت در صورت معاف بودن از خدمت
 • نداشتن کار دولتی
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس تایید شده از سمت وزارت علوم
 • داشتن توانایی جسمی و روحی مناسب

شرایط شرایط تاسیس دفتر پیشخوان برای افراد حقوقی:

 • تابعیت ایرانی
 • موضوع فعالیت و مدرک شخص حقوقی با موضوع اساسنامه یکی باشد
 • داشتن شرایط و مدارک لازم اشخاص حقیقی برای مدیر عامل
 • ارائه اساسنامه شرکت
 • عدم وجود بدهی‌های بانکی، مالیاتی و بیمه

نکته: در تمام مناطق کشور، صادر کردن بیش از یک مجوز برای هر فرد درخواست‌کننده تنها با اجازه وزارت صنعت، معدن و تجارت ممکن است. اشخاصی که درخواست آن‌ها به دلایلی به جز تخلفات رد شده است، پس از گذشت 5 سال، می‌توانند مجدد درخواست دهند.

نکته: خانواده‌های شهدا و جانبازان برای تاسیس دفتر پیشخوان دولت در مقایسه با دیگر افراد، اولویت دارند.


طراحی و چیدمان دفتر پیشخوان دولت

در طراحی بیرونی و چیدمان تجهیزات اداری و فنی دفتر پیشخوان دولت، می‌بایست به موارد زیر توجه کنید:

 1. نصب تابلو با رنگ، آرم و متن مشخص، طبق نمونه‌ای که توسط سازمان اعلام شده است.
 2. تخصیص فضای کافی جهت قرارگیری تجهیزات مورد نیاز و کارکنان دفتر.
 3. امکان ارائه خدمات به جانبازان، افراد معلول و سالمندان.
 4. اختصاص حداقل 40% از مساحت دفتر برای خدمت‌رسانی به مراجعین.
درآمد دفتر پیشخوان

هزینه تاسیس دفتر پیشخوان دولت

برای راه اندازی هر کسب و کار و حق امتیاز صدور مجوزها، لازم است هزینه خاصی بپردازید. هزینه تاسیس دفتر پیشخوان دولت نیز جزو این موارد است. معمولاً مبلغ حق امتیاز صدور پروانه دفتر پیشخوان یا هزینه تاسیس دفتر پیشخوان دولت چیزی بین حداقل 5 میلیون ریال و حداکثر تا 300 میلیون ریال است. البته این هزینه کاملاً مجزا از هزینه‌هایی است که تحت عنوان سرمایه اولیه راه اندازی دفتر پیشخوان دولت باید در نظر داشته باشید. پیش از این در رابطه با سرمایه تاسیس دفتر پیشخوان و امکانات مورد نیاز این شغل بحث کردیم. باید دقت داشته باشید که این سرمایه و هزینه‌ها بر اساس موقعیت و محل دفتر می‌تواند متفاوت باشد. طبیعتاً هزینه تاسیس دفتر پیشخوان دولت در روستاها از مناطق شهری پایین‌تر است.

هزینه اجاره دفتر که جزو هزینه‌های ثابت این شغل محسوب می‌شود، اهمیت فراوانی داشته و در سود خالص تاثیرگذار است. همچنین هزینه‌های متغیر مانند تعمیرات در صورت خرابی دستگاه‌ها و تجهیزات، هزینه خرید تجهیزات جدید با گسترش دفتر و… نیز هزینه‌های مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند.

درآمد دفتر پیشخوان دولت چقدر است؟

قطعاً میزان درآمد کسب و کار از مهم‌ترین معیارهای افراد برای راه اندازی کسب و کار است. افراد بر اساس میزان درآمد دفتر پیشخوان دولت، تصمیم می‌گیرند که به این شغل ورود پیدا کنند یا خیر.

در رابطه با میزان درآمد شغل دفتر پیشخوان باید بگوییم که تعیین مبلغ مشخص تحت عنوان درآمد واقعی این شغل امکان‌پذیر نیست، زیرا درآمد دفتر پیشخوان دولت به عوامل متعددی بستگی دارد. شرایط و موقعیت دفتر نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای در میزان درآمد این شغل خواهد داشت. همچنین وسعت دفتر و میزان تجهیزات نیز می‌توانند در کسب درآمد بسیار موثر باشد.

 • موقعیت مکانی دفتر: بدیهی است که دفاتر روستایی با توجه به جمعیت کم روستا، نسبت به دفاتر شهری درآمد کمتری خواهند داشت. همچنین در شهرها، دفاتری که در مرکز یا نزدیک به مرکز شهر تاسیس می‌شوند، به دلیل اینکه دستری آسان‌تری دارند، مشتریان بیشتری داشته و به طبع درآمد آنها بیشتر است.
 • تجهیزات: دفاتری که تجهیزات بیشتر و پیشرفته‌تری در اختیار دارند، خدمات متنوع و با کیفیتی نیز ارائه می‌دهند و مشتریان بیشتری دارند.
 • اطلاع‌رسانی: اطلاع‌رسانی در مورد کسب و کار، از جنبه‌های اساسی تبلیغات و بازاریابی است. با تأسیس دفتر پیشخوان، باید اطلاع‌رسانی مناسبی صورت گیرد تا مشتری جذب شود.
 • هزینه‌ها: هزینه‌های راه اندازی و تجهیز دفاتر و همچنین هزینه‌های ثابت دفتر مانند هزینه اجاره و…، بر درآمد خالص این شغل تاثیرگذار هستند.

فرم درخواست تاسیس دفتر پیشخوان دولت

برای درخواست تاسیس دفاتر پیشخوان دولت می‌بایست ابتدا فرم مخصوص را دانلود و تکمیل کنید. جهت دانلود فرم درخواست دفتر پیشخوان دولت بر روی لینک زیر کلیک کنید.

📑 دانلود فرم

فروش مجوز دفتر پیشخوان دولت

یکی از موضوعات مهم در رابطه با راه اندازی دفتر پیشخوان دولت فروش مجوز دفتر پیشخوان دولت است. در ادامه به بررسی این موضوه می‌پردازیم.

برای اخذ مجوز دفتر پیشخوان دولت، دو راه پیش‌روی متقاضیان است. اول اینکه می‌توانید خودتان نسبت به اخذ مجوز اقدام کرده و مراحل ذکر شده را طی کنید تا مجوز برای شما صادر شود. دوم اینکه می‌توانید مجوزهای صادر شده را از افرادی که قصد فروش مجوز دفتر پیشخوان دولت را دارند خریداری کنید.

در صورتی که تمایل به طی کردن فرایند اخذ مجوز دفتر پیشخوان دولت را ندارید، می‌توانید مجوز را خریداری کنید. فروشندگان معمولاً اشخاصی هستند که پیش از این امتیاز و مجوز دفتر پیشخوان را کسب کرده‌اند. ممکن است مجوز توسط خود دفاتر پیشخوان نیز به فروش برسد. در هر صورت فروش مجوز دفتر پیشخوان برای افرادی که نمی‌خواهند مراحل اخذ مجوز را طی کنند، بسیار مناسب است. البته ممکن است هزینه‌های خرید مجوز بسیار بیشتر از اخذ مجوز از مراجع ذیربط باشد.

مزایا و معایب راه اندازی دفتر پیشخوان دولت

در ادامه به بررسی مزایا و معایب راه اندازی دفتر پیشخوان دولت می‌پردازیم.

مزایا راه اندازی دفتر پیشخوانمعایب راه اندازی دفتر پیشخوان
درآمد مناسب فرایند سخت دریافت مجوز
جامعه هدف گستردهنیاز به تخصص
ارائه خدمات دولتی و غیر دولتیهزینه اخذ مجوز
شغلی با پرستیژ کاری خوبنیاز به استخدام کارمند

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی شغل دفتر پیشخوان و فرایند اخذ مجوز و شرایط تاسیس دفتر پیشخوان پرداختیم. همچنین توضیحاتی در رابطه با سرمایه اولیه، هزینه‌ها و درآمد دفتر پیشخوان ارائه دادیم. در صورتی که قصد ورود به این شغل را دارید، لازم است ابتدا برآورد مناسبی از هزینه‌ها و درآمدهای این شغل، بر اساس شرایط و موقعیت دفتر داشته باشید. درآمد دفتر پیشخوان دولت به عوامل مختلفی بستگی دارد که پیش از این ذکر کردیم. همچنین لازم به ذکر است می‌توانید به جای طی کردن فرایند اخذ مجوز، مجوز را با پرداخت هزینه بیشتر به سادگی خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

کانال تلگرامی مـا

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها