معرفی کتاب بازاریابی چریکی

معرفی کتاب بازاریابی چریکی

بازاریابی یکی از مؤثرترین و حیاتی‌ترین بخش‌های هر کسب و کار است. اما در عصری که منابع محدود و رقابت فزاینده است، چگونه می‌توانیم به صورت موثر و کارآمد بازاریابی کنیم؟ پاسخ در کتاب “بازاریابی چریکی” اثر “جی کنراد لوینسون” است. در این مطلب از کسبویار به بررسی و معرفی کتاب بازاریابی چریکی می‌پردازیم با ما همراه باشید.

جی کنراد لوینسون کیست؟

جی کنراد لوینسون یکی از نویسندگان معروف در زمینه بازاریابی است که برای اولین بار مفهوم بازاریابی چریکی را مطرح کرده است. این روش، که به دست آوردن بهترین نتیجه با استفاده از کمترین میزان منابع متمرکز است، برای کسب و کارهایی که به دنبال رشد سریع و کارآمد هستند، بسیار مفید است.

جِی کُنراد لِوینسون (Jay Conrad Levinson) نویسنده آمریکایی در زمینه کسب و کار و مولف کتاب مشهور بازاریابی چریکی است. او در 10 فوریه 1933 در دیترویت، میشیگان به دنیا آمد و در 10 اکتبر 2013 درگذشت.

لوینسون در دانشگاه کلرادو در بولدر تحصیل کرد و تحصیلاتش در زمینه روانشناسی او را به سمت آژانس‌های تبلیغاتی سوق داد. او مدتی در لندن به عنوان مدیر نوآوری در شرکت لئو برنت کار کرد و سپس به آمریکا بازگشت و مدیر عامل ارشد شرکت بازاریابی جی والتر تامپسون شد.

لوینسون ایده بازاریابی چریکی را ابداع کرد و به مدت ده سال در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به تدریس آن پرداخت. کتاب بازاریابی چریکی لوینسون به عنوان یکی از 25 کتاب برتر در زمینه کسب و کار شناخته شده است. این کتاب بیش از 21 میلیون نسخه فروش داشته و به 62 زبان ترجمه شده است. نظریه بازاریابی چریکی لوینسون تاثیر زیادی بر بازاریابی داشته و در تمام دوره‌های ام‌بی‌ای در سرتاسر جهان تدریس می‌شود.

چه چیزی باعث می‌شود بازاریابی چریکی متفاوت باشد؟

بازاریابی چریکی، که به عنوان یک نوع بازاریابی کوچک ولی موثر تعریف می‌شود، از تکنیک‌های نوآورانه، غیرمتعارف و غیرمتقابل بهره می‌برد تا به دست آوردن مشتریان متناسب‌تر با کسب و کارها کمک کند. در این نوع بازاریابی، هدف اصلی ایجاد تعاملات معنی‌دار و در عین حال اقتصادی با مشتریان است. به عبارت دیگر این روش بر نوآوری، برهم زدن قوانین گذشته و استفاده از راه‌های نوین برای ایجاد تعامل با مشتریان تاکید دارد.

بازاریابی چریکی تلاش می‌کند که توجه مشتریان را از طریق ابداع روش‌های جدید و خلاقانه جلب کند. این می‌تواند از طریق رویدادهای خاص، ارائه تجربیات منحصر به فرد برای مشتریان، یا حتی استفاده از فناوری‌های جدید برای ارتباط بیشتر با مشتریان اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما صاحب یک کافه کوچک در یک شهر کوچک هستید. به جای اینکه هزینه زیادی برای تبلیغات تلویزیونی یا روزنامه‌های بزرگ بپردازید (که ممکن است بیشتر مخاطبین آنها در شهرهای دیگر زندگی کنند و هرگز از کافه شما استفاده نکنند)، شما می‌توانید روش‌های خلاقانه‌تری را برای جذب مشتریان محلی پیاده کنید. ممکن است یک کنسرت کوچک در کافه خود برگزار کنید، یا با مدارس و دانشگاه‌های محلی برای برگزاری رویدادهای ویژه همکاری کنید. اینها روش‌های بازاریابی چریکی هستند – کم هزینه، موثر و متمرکز بر جذب مشتریانی که واقعاً می‌توانند از کسب و کار شما استفاده کنند.

فصل‌های کتاب بازاریابی چریکی

فهرست مطالب کتاب عبارت است از:

 • فصل اول: چه چیزی واقعاً بازاریابی محسوب می‌شود!
 • فصل دوم: چه چیزی بازاریابی محسوب نمی‌شود!
 • فصل سوم: تولد بازاریابی چریکی
 • فصل چهارم: گسترش بازاریابی چریکی
 • فصل پنجم: سادگی بازاریابی چریکی
 • فصل ششم: اسرار شگفت انگیز بازاریابی چریکی
 • فصل هفتم: استراتژی بازاریابی چریکی
 • فصل هشتم: بازاریابی چریکی با استفاده از ضمیرناخودآگاه
 • فصل نهم: ترفندهای بازاریابی چریکی
 • فصل دهم: تبلیغات چریکی
 • فصل یازدهم: بازاریابی چریکی در رسانه‌های اجتماعی
 • فصل دوازدهم: بازاریابی چریکی با استفاده از میم‌ها
 • فصل سیزدهم: دستیابی به مزیت بازاریابی چریکی
 • فصل چهاردهم: بازاریابی چریکی خودتان
 • فصل پانزدهم: کارآفرین چریک

چرا باید کتاب بازاریابی چریکی را بخوانیم؟

کتاب بازاریابی چریکی یک راهنمای عملی و کاربردی برای هر کسی است که به دنبال راه های جدید و موثر برای ارتقاء کسب و کار خود است. این کتاب نه تنها مفهوم بازاریابی چریکی را توضیح می دهد، بلکه جنبه های گوناگون این نوع بازاریابی را به شما نشان می دهد، که با مطالعه آن، شما می توانید تکنیک های موثر بازاریابی چریکی را در کسب و کار خود پیاده سازی کنید.

با خواندن این کتاب، شما نه تنها با مفهوم بازاریابی چریکی آشنا می‌شوید، بلکه تکنیک‌های مختلف این روش را فرا می‌گیرید و بهتر می‌توانید آنها را در کسب و کار خود اعمال کنید. بنابراین، اگر شما صاحب کسب و کاری هستید و به دنبال راه‌هایی برای بهبود بازاریابی و رشد کسب و کار خود هستید، کتاب بازاریابی چریکی اثر جی کنراد لوینسون را از دست ندهید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها