بازاریابی چیست؟ 4 مرحله اصلی در بازاریابی

بازاریابی چیست

به فرایند علاقه‌مند کردن مشتریان به محصولات یا خدمات یک شرکت یا کسب و کار بازاریابی گفته می‌شود. امروزه بازاریابی با تمامی جنبه‌های یک کسب و کار از ایده اولیه تا فروش محصول یا خدمات در ارتباط است. بازاریابی در طول زمان با تغییر و تحولات زیادی همراه بوده است به نحوی که بازاریابی در عصر حاضر چیزی فراتر از تبلیغ محصول یا خدمات است. در این مقاله از کسبویار قصد داریم به آموزش بازاریابی، تاریخچه و مراحل مختلف آن صحبت کنیم و به سؤالاتی از قبیل بازاریابی چیست؟ بازاریاب کیست؟ بازاریابی چه مراحلی دارد؟ پاسخ دهیم.

آموزش بازاریابی: بازاریابی چیست؟

فرایند ترغیب مخاطبان به محصولات و یا خدمات است بازاریابی نام دارد. بازاریابی استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی را شامل می‌شود که بسیاری از شرکت‌ها از آن در جهت پیداکردن جایگاه واقعی محصولات و خدمات خود در بازار و همچنین ترغیب مشتری به خرید استفاده می‌کنند. فرایند بازاریابی با انجام تحقیقات بازار آغاز شده و با تحلیل رفتار مشتری، شناخت کامل نیازهای بازار هدف، حفظ مشتریان و برندسازی ادامه خواهد داشت. بازاریابی را مانند چتر بزرگی در نظر می‌گیرند که تبلیغات، روابط عمومی، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های فروش زیرمجموعه آن هستند. بازاریابی از ارکان مهم هر کسب و کار است به نحوی که امروزه بیش از هر زمانی بازاریابی به کلیه کسب و کارها اعم از نوپا، کوچک و بزرگ در زمینه‌های مختلف کمک می‌کند. از این رو همواره توصیه می کنیم با یادگیری و آموزش بازاریابی بقای کسب و کار خود را تضمین کنید.

  • دیدگاه فیلیپ کاتلر در مورد بازاریابی: بازاریابی فرایندی که به کمک آن شرکت‌ها مشتری را درگیر محصول یا خدماتشان می‌کنند و به ایجاد روابط قوی با مشتری می‌پردازند در واقع ارزشی را برای مشتری ایجاد و در مقابل ارزشی دریافت می‌کنند.
  • دیدگاه پیتر دراکر در مورد بازاریابی: پیتر دراکر عقیده دارد یک کسب و کار دارای دو کارکرد تجاری مهم به نام‌های بازاریابی و نوآوری است. این مشتری است که در قبال خدمات و محصولات یک شرکت پول پرداخت می‌کند و ارزشی را برای یک کسب و کار ایجاد کند.
  • مؤسسه خبرگان بازاریابی در تعریف بازاریابی می‌گویند: بازاریابی نوعی فرایند مدیریتی است که در شناسایی، پیش‌بینی و رفع نیازهای مشتریان به شکلی سودآور نقش دارد.
  • انجمن بازاریابی آمریکا در تعریفی که در سال 2013 برای بازاریابی تصویب نمود بیان می‌کند: بازاریابی، شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها در جهت ایجاد، انتقال و تبادل هر چیزی است که برای مشتریان، شرکای تجاری و جامعه ارزشمند باشد.

آشنایی با تاریخچه بازاریابی

بررسی تاریخچه بازاریابی همانند تاریخچه سایر علوم، از مباحث جذاب برای علاقه‌مندان این حوزه است. برخی افراد معتقدند که مطالعه و بررسی تاریخچه بازاریابی کمک می‌کند تا فرد دید بهتری نسبت بازاریابی مدرن داشته باشد. شاید گفت که بازاریابی به عنوان آمیزه‌ای از استراتژی و فناوری شناخته شده باشد اما همیشه به این صورت نبوده است. استفاده از روش‌های بازاریابی از زمان‌های گذشته در بین بازاریان رواج داشته است به نحوی که ابتدایی‌ترین نوع بازاریابی، شامل روش‌هایی برای متقاعدکردن مشتریان به خرید بود و کسانی که مهارت‌های بهتر و بالاتری داشتند در فروش موفق‌تر بودند. با گذر زمان و پیشرفت صنایع مختلف بازاریابی شکل پیچیده‌تری به خود گرفت و در دهه ۶۰ میلادی بازاریابی به عنوان یکی از اصول مهم کسب و کار شناخته شد.

آموزش بازاریابی: بازاریاب کیست؟

بازاریاب فردی است که با تخصص و مهارت بالایی که در زمینه فروش دارد مشتری را شناسایی کرده و محصول یا خدمات خود را به او می‌فروشد. شاید بتوان گفت که اصلی‌ترین وظیفه بازاریاب کشف ارزش محصول و پیداکردن بهترین روش ارتباطی با مشتری باشد. بازاریاب‌ها معمولاً افرادی باهوش هستند که علاوه بر دانش به‌روز، خلاقیت و مهارت ارتباطی بالایی دارند و سعی می‌کنند همواره از بهترین شیوه‌ها جهت فروش محصول یا خدمات استفاده کنند. شما با یادگیری و آموزش بازاریابی و کسب تجربه می توانید به یک بازاریاب حرفه ای تبدیل شوید.

آموزش بازاریابی: مراحل بازاریابی (4 مرحله مهم):

پس از پاسخ به سؤال بازاریابی چیست؟ و آشنایی با تاریخچه بازاریابی می‌بایست با مراحل بازاریابی آشنا شویم. برای آن که شرکت‌ها و کسب و کارهای مختلف اطمینان حاصل کنند که محصول و خدماتشان برای فروش آماده است، باید مراحل بازاریابی را اجرا کنند. مراحل بازاریابی شامل ایده‌پردازی، تحقیق و آزمایش، تبلیغات و فروش است که در ادامه با هر کدام آشنا خواهیم شد.

۱. ایده‌پردازی

اولین قدم در بازاریابی ایده‌پردازی است. زمانی بازاریابی آغاز می‌شود که درباره محصول یا خدمات، شروع به ایده‌پردازی کنید. درواقع قبل از ارائه محصول یا خدمات می‌بایست تصمیم‌گیری کنید که چه چیزی را می‌خواهید بفروشید یا به چه مواردی باید توجه کنید.

۲. تحقیق و آزمایش

پیش از آنکه ایده خود را اجرایی کنید، باید به تحقیق و آزمایش در زمینه بازاریابی بپردازید. در این فرایند محصولات از این نظر مورد بررسی قرار می‌گیرند که مشخص شود که علاقه مشتری چیست و برای این محصول چه قیمتی مناسب است تا در نهایت ایده‌ها بر اساس آن اجرایی شود. در این مرحله تحقیق و بررسی رقبا می‌تواند در تعیین قیمت و ایجاد بهترین ایده‌ها کمک زیادی کند.

۳. تبلیغات

اطلاعاتی که از مرحله قبل جمع‌آوری می‌شود، می‌تواند نقش مؤثری در ایجاد کمپین بازاریابی و تبلیغاتی داشته باشد. کمپین‌های بازاریابی می‌تواند شامل مدل‌های مختلفی از تبلیغات، رویدادها، مشارکت‌های مالی، روابط عمومی و … باشد. یکی از موارد مهمی که باید در این مرحله به آن توجه داشت این است که قبل از اجرای کمپین تبلیغاتی، می‌بایست معیارهای مشخصی را برای سنجش تأثیر آن تعیین کرد.

۴. فروش

فروش یکی از مهم‌ترین مراحل بازاریابی است شما باید در این مرحله از بازاریابی برنامه‌ریزی کنید که می‌خواهید محصول و خدمات خود را به چه نحوی بفروشید. امروزه در بازارهای صنعتی، روند خرید به شیوه‌های متنوعی صورت می‌گیرد و تصمیم‌گیرندگان بیشتری را در بر می‌گیرد. ممکن است شما یک فروشنده در سطح محلی، ملی یا بین‌المللی باشید. کانال‌های توزیع و فروش محصولات و خدمات شما در تعیین خریداران، زمان و چگونگی خرید آنها بسیار مؤثر است.

5/5 - (9 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Reza_
Reza_
7 ماه قبل

بسیار عالی

شماره تماس: 09999601499

ایمیل: info@kasboyar.com

مشاوره تلفنی رایگان

همین الان، اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.