بازاریابی محتوا چیست؟ آموزش بازاریابی محتوا

یکی از زیر مجموعه‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی محتوا است. اگر چه اصطلاح بازاریابی محتوا جدید به نظر می‌رسد ولی استفاده از محتوا برای بازاریابی به سالیان گذشته برمی‌گردد؛ به طوری که نمونه آن را می‌توان در دوران اختراع دستگاه چاپ گوتنبرگ و قبل از آن نیز مشاهده کرد.

در گذشته استفاده از محتوا برای بازاریابی تا این اندازه پر رنگ نبود اما با رشد تکنولوژی دیجیتال و پیشرفت فناوری اطلاعات، بازاریابی محتوا به صورت رشته‌ای تخصصی و ابزاری قدرتمند درآمد. همچنین آموزش بازاریابی محتوا نزد صاحبان کسب‌وکارهای مختلف اهمیت زیادی پیدا کرد. در نهایت این زیرمجموعه دیجیتال مارکتینگ موفق شد جایگاه ویژه خود را در میان فعالان حوزه دیجیتال به دست آورد. اگر تمایل دارید با بازاریابی محتوا آشنا شوید با ما همراه باشید؛ زیرا ما در این مقاله قصد داریم به آموزش بازاریابی محتوا بپردازیم.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا مربوط به ارائه اطلاعات است و یک برند یا کسب‌وکار از طریق آن سعی می‌کند مطالبی جهت آموزش، سرگرمی و افزایش آگاهی را به مخاطبان ارائه دهد تا از این طریق نیاز خاصی برطرف شود. این عمل نه تنها سبب افزایش آگاهی افراد شده، بلکه می‌تواند سبب تمایل افراد به خرید خدمات یا محصولات خاصی شود. در واقع، هدف از بازاریابی محتوا مجبور کردن مردم به خرید نیست؛ بلکه کمک به آن‌ها برای خریدی مناسب است که می‌تواند در خرید از برند شما نیز مؤثر باشد. بنابراین می‌توان گفت آموزش بازاریابی محتوا می‌تواند کمک زیادی به کسب و کارهای مختلف کند.

بازاریابی محتوا چیست

در سال‌های قبل، کسب‌وکارها تمایل چندانی به دیجیتال مارکتینگ نداشتند و در مورد استفاده از آن تردیدهایی داشتند اما در نهایت برد با شرکت‌هایی بود که با وجود مهارت و تخصص لازم توانستند از طریق دیجیتال مارکتینگ به پیشرفت زیادی دست پیدا کنند. آموزش بازاریابی محتوا به شما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانید برندتان را تبلیغ کرده، به مشتریان مناسبی دست پیدا کنید و با این روش روابط میان خود و مشتریان را رشد دهید.

مزایای بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دیجیتال مارکتینگ مزایای زیادی دارد. مزایای این نوع بازاریابی شامل بهبود سئو سایت، بهبود خدمات مشتری، بهبود روابط عمومی و تبدیل سرنخ‌ها به مشتری است که از طریق آموزش بازاریابی محتوا می‌توانید با آن‌ها بیشتر آشنا شوید. در ادامه به بررسی مزیت‌های بازاریابی محتوا می‌پردازیم.

بهبود سئوی سایت

اگر چه برای بهبود سئو می‌توان کارهای مختلفی را انجام داد اما بهترین کار برای بهبود سئوی یک وب سایت، سفارش تولید محتوا باکیفیت است. در واقع هدف گوگل این است که مناسب‌ترین و باکیفیت‌ترین اطلاعات را با جستجوهای کاربران مطابقت دهد. بر این اساس باید ویژگی‌های مناسب برای افزایش رتبه در گوگل را رعایت کنید در غیر این صورت محتوای شما توسط کاربران مشاهده نخواهد شد.

وجود واژگان مشخص در مطالب نوشتاری می‌تواند سبب کسب رتبه در موتورهای جستجو شود. وقتی مطالب بیشتری را ارائه دهید، در واقع از کلمات کلیدی بیشتری هم استفاده می‌کنید و به این ترتیب، فرصت شما برای رتبه گرفتن در گوگل افزایش می‌یابد. بنابراین اگر تمایل دارید در بازاریابی محتوا موفق شوید، تحقیق کلمات کلیدی و استفاده از نکات آموزش بازاریابی محتوا را همواره به خاطر داشته باشید.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند سبب بهبود سئو شود، خرید بک لینک دائمی است. وقتی سایر وب سایت‌ها به وب سایت شما لینک می‌دهند، گوگل شما را به عنوان منبعی معتبر دانسته و در نتیجه، این مورد را در رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد. علاوه بر این‌ها گوگل، به وب سایت‌ها و منابعی که به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شوند توجه بیشتری دارد. بر این اساس، اگر به طور پیوسته، محتواهای جدیدی  انتشار دهید می‌توانید شاهد رتبه بالاتری در گوگل باشید.

مزایای بازاریابی محتوا

بهبود خدمات مشتری

در صورتی که تصور می‌کنید تولید محتوا، صرفاً روشی برای جذب مشتریان آینده محسوب می‌شود باید بگوییم که کاملاً اشتباه می‌کنید. یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ خوب می‌تواند دربردارنده منابع مختلفی برای مشتریان موجود نیز باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطالب آموزشی: با استفاده از مطالب آموزشی و نمایش محصولات و خدمات خود در میان آن‌ها، می‌توانید به خوانندگان کمک کنید تا اطلاعات لازم در خصوص موضوع موردنظر یا خدمات و محصولات شما به دست بیاورند. در صورتی که تمایل دارید مطالب آموزشی مناسب‌تری را ارائه دهید، آموزش بازاریابی محتوا می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

پرسش‌های متداول: یک منبع دیگر محتوایی برای مشتریان می‌تواند پرسش‌های متداول باشد. شما می‌توانید زمان مشخصی را برای پاسخگویی درست به پرسش‌های متداول اختصاص دهید. آن‌گاه اگر مشتری از شما در ارتباط با موضوع موردنظر سؤالی پرسید، آن مطلب را برایش ارسال کنید. علاوه بر این،  پرسش‌های متداول می‌توانند سبب شکل‌گیری ترافیک ارگانیک برای سایت شما شوند.

به‌روزرسانی‌های انجمن: وقتی مطالب آموزشی یا اطلاعات مناسب را به مخاطبان ارائه می‌دهید می‌توانید حسی از یک انجمن یا اجتماع را به کاربر القا کنید و هم‌زمان برند خود را به شیوه‌ای مناسب تبلیغ کرده باشید.

بهبود روابط عمومی

امروزه با وجود اینترنت، موانع میان کسب و کارها و مشتریان از میان رفته است. در گذشته تبلیغ در تلویزیون مستلزم پرداخت هزینه بالایی بود؛ در حالی که امروزه به راحتی می‌توانید یک ویدئو را در یوتیوب یا اینستاگرام به اشتراک بگذارید تا افراد زیادی آن را مشاهده کنند بدون اینکه هزینه‌ای بپردازید.

تبدیل سرنخ‌ها به مشتری

در صورتی که از راهبردهای بازاریابی نیرومندی برخوردار باشید و آموزش بازاریابی محتوا دیده باشید می‌توانید با فراهم کردن محتواهای موردنیاز مخاطب، فرایند جلب مشتری را بهبود بخشید. قبل‌تر از این‌ها، بازاریابان سنتی این روش از مارکتینگ را زیر سؤال می‌برند؛ اما اکنون متوجه تأثیر آن شده‌اند و به جای نقد، روی شیوه صحیح اجرای آن تمرکز دارند. آنچه که در دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد، قابل بازاریابی بودن محتوا است تا کارها به طرز صحیح پیش بروند. محتوای ضعیف و نامناسب سبب کاهش اعتبار یک کسب‌وکار می‌شود.

منبع: forbes

5/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید