راه اندازی کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی

کسب و کار خانگی نوع جدیدی از کسب و کار است که در دهه اخیر به آن توجه ویژه‌ای شده است. کسب و کار خانگی بیشتر با نام مشاغل خانگی نیز شناخته می‌شود این نوع کسب و کار با توسعه اینترنت و درگیرشدن آن با ابعاد مختلف زندگی انسان رشد قابل توجهی کرد به نوعی که امروز بسیاری از افراد اعم از دوست، آشنا و… کسب و کار خانگی مخصوص به خود را دارند و از این طریق کسب درآمد نیز می‌کنند در ادامه این مقاله با ابعاد مختلف کسب و کارهای خانگی و همچنین ایده‌های کاربردی جهت راه اندازی کسب و کار خانگی پردرآمد آشنا خواهیم شد.

کسب و کار خانگی چیست؟

قبل از اینکه به تعریف کسب و کار خانگی یا مشاغل خانگی بپردازیم بهتر است که با مفهوم کسب و کار آشنا شویم. کسب و کار شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها از قبیل خرید و فروش محصول و ارائه خدمات است که در نهایت منجر به کسب سود می‌شود. کسب و کارهای خانگی یکی از انواع کسب و کارها هستند که به عنوان یکی از بخش‌های مهم و ضروری در فعالیت‌های اقتصادی کشورها شناخته می‌شوند. به عبارتی مشاغل خانگی به فعالیت‌های اقتصادی گفته می‌شود که در خانه و با استفاده از امکاناتی که در خانه وجود دارد راه اندازی و اداره می‌شود. کسب و کار خانگی نقطه شروع مناسبی جهت راه اندازی کسب و کار شخصی است، زیرا که شروع آن نسبت به سایر کسب و کارها بسیار ساده و آسان است. اصولاً کسب و کارهای خانگی در ابتدا در قالب یک طرح بیان شده و با کمک اعضای خانواده راه اندازی می‌شوند.

اهمیت کسب و کار خانگی

کسب و کارهای خانگی که زمانی به عنوان راهی برای درآمدزایی افراد بیکار تا زمان ایجاد شغل واقعی در نظر گرفته می‌شدند، اکنون بسیار جدی‌تر گرفته می‌شوند. امروزه مشاغل خانگی از شرکت‌های مشاوره‌ای و آژانس‌های تبلیغاتی تا استودیوهای عکاسی و خدمات اینترنتی و … را در بر می‌گیرند از این رو بسیار حائز اهمیت شده و علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کرده اند. امروزه راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مشاغل خانگی جزو محبوب ترین کسب و کار‌ها شناخته می‌شوند. کسب و کارهای خانگی به دلیل ایجاد شغل، نوآوری در عرضه انواع کالا یا خدمات، موجب تنوع زیادی در اقتصاد هر کشور می‌شوند. علاوه بر این کسب و کار خانگی نقطه شروع بسیار مناسبی برای راه اندازی کسب و کار شخصی است، چرا که راه اندازی و شروع آن در مقایسه با سایر کسب و کارها، ساده و آسان است. در دهه اخیر تجربه نشان داده است کسب و کارها و مشاغل خانگی به دلیل ساختار ساده‌ای که دارند و همچنین بازدهی بسیار مناسب، در متعادل کردن بازار کار مؤثر هستند از این رو این نوع کسب و کارها در کشور ما اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده و از محبوبیت بالایی برخوردار شده‌اند.

مزایای راه اندازی کسب و کار خانگی

راه اندازی کسب و کار خانگی

ساعات کاری منعطف

شاید بتوان گفت که یکی از مهم‌ترین مزایای کسب و کار خانگی داشتن ساعات کاری منعطف است. وقتی ساعت کاری دست خودتان باشد دیگر موظف نیستید در یک ساعت مشخص به محل کار بروید یا در یک ساعت خاص وظیفه یا مسئولیتی را انجام دهید در کسب و کارهای خانگی زمان در اختیار خود شماست.

کسب درآمد از شغل مورد علاقه

داشتن علاقه در حوزه کاری یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت یک کسب و کار است. کسب و کارهای خانگی به دلیل ماهیت ویژه‌ای که دارند از همان ابتدا با علاقه شکل می‌گیرند و همین علاقه موجب می‌شود که در آینده بتوان به درآمدهای بسیار بالا رسید.

شغلی بدون رئیس

اگر شما جزو افرادی هستید که از دستور گرفتن بیزار هستند کسب و کار خانگی، شغل ایده آل شماست. در مشاغل خانگی، شما رئیس خودتان هستید و مسئولیت کلیه تصمیم‌ها و اداره کسب و کار با شماست. این ویژگی از مهم‌ترین مزایای مشاغل خانگی است که موجب شده افراد زیادی به سمت راه اندازی این نوع کسب و کارها جذب شوند.

درآمد ایده آل

درآمد بالا یکی از اولین مواردی است که هنگام راه اندازی یک کسب و کار خانگی به آن توجه می‌شود چرا که درآمد ارتباط مستقیمی با موفقیت و ادامه مسیر یک کسب و کار دارد. مشاغل خانگی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند بسیار پربازده است و درآمد بالایی را در مدت زمان کوتاهی نصیب صاحب کسب و کار می‌کنند.

مزایای مالیاتی کسب و کار خانگی

امروزه کسب و کارها و مشاغل خانگی به دلیل اهمیت ویژه‌ای که در رشد اقتصاد جامعه دارند از حمایت‌های ویژه‌ای بهره‌مند می‌شوند. یکی از این حمایت‌ها، مالیات صفر یا بسیار کم مشاغل خانگی است که موجب ترغیب افراد زیادی به سمت این نوع کسب و کارهای شده است. بحث معافیت مالیاتی کسب و کارها موضوع بسیار مهمی است که می‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشت.

معایب راه اندازی کسب و کار خانگی

مزایا کسب و کار خانگی

تا اینجا کار با مشاغل خانگی و مزایای راه اندازی آن آشنا شدیم در ادامه به معرفی برخی از معایب این نوع کسب و کار هم خواهیم پرداخت چرا که هر کسب و کاری در کنار مزایا با معایبی نیز همراه است که آشنایی با آن تأثیر مثبتی در تصمیم‌گیری صحیح دارد و موجب می‌شود فردی که قصد راه اندازی مشاغل خانگی را دارد با برنامه ریزی و استراتژی مناسبی عمل کند.

درآمد اولیه کم

در ابتدای شروع هر کاری نباید انتظار زیادی از درآمد داشت چرا که کسب و کار شما نوپا است و برای رسیدن به درآمدهای بالا نیاز به رشد و توسعه دارد. کسب و کارهای خانگی نیز این چنین هستند شاید در مراحل ابتدایی درآمد کمی داشته باشند اما با رشد و توسعه و همچنین تلاش به درآمدهای بالایی خواهند رسید. درآمد اولیه کم در مراحل راه اندازی هر نوع دیده می‌شود چیزی که مهم است شروع هدفمند و پر قدرت است. کسب و کارهای زیادی وجود داشته‌اند که بدون توجه به این مورد و تنها به دلیل درآمد اولیه کم، کسب و کار خود را رها کرده‌اند در حالی که با کمی تلاش، پشتکار و صبر می‌توانستند کسب و کار خود را به درآمدزایی مطلوب برسانند.

نداشتن امنیت مالی

در بخش قبل گفتیم که یکی از مزایای مشاغل خانگی رهایی از کارمندی است اما از طرفی نیز باید گفت وقتی که شما کارمند هستید یک درآمد ثابت دارید درواقع امنیت مالی دارید چرا که در پایان هر ماه مبلغ مشخصی دریافت می‌کنید. اما در کسب و کار خانگی و هر شغل آزاد دیگری این چنین نیست چرا که شما مدیر کسب و کار خود هستید و میزان درآمدی که دارید تماماً به نوع فعالیت شما بستگی دارد ممکن است گاهی برای یک ماه درآمد نداشته باشید اما برای یک ماه دیگر درآمدی چند برابر ماه قبل داشته باشید.

کاهش ارتباطات با بیرون از محیط خانه

هنگامی که شما تصمیم به راه اندازی مشاغل خانگی می‌گیرید درواقع قبول می‌کنید با تمام سختی‌ها نیز کنار بیایید یکی از این سختی‌ها دور بودن از محیط بیرون از خانه و کاهش ارتباطات است. این مورد تنها در برخی از کسب و کارها وجود دارد و در برخی از کسب و کارها این‌گونه نیست. کاهش ارتباطات کاملاً بستگی به نوع کسب و کار شما دارد ممکن است نوع کسب و کار خانگی شما به گونه‌ای باشد که نیاز باشد همواره با بیرون از خانه نیز در ارتباط باشید به همین دلیل این مورد را نیز در نظر داشته باشید.

کسب و کار خانگی با سرمایه کم و درآمد بالا

اگر تصمیم خود را جهت راه اندازی کسب و کار خانگی گرفته‌ای با ما همراه باشید تا به مشاغل خانگی پردرآمد که برای شروع به سرمایه کم نیاز دارند آشنا شویم. برخی از این کسب و کارها برای شروع به سرمایه اولیه نیاز ندارند اما برخی ممکن است برای شروع کار نیاز به سرمایه کمی داشته باشند برای همین قبل از شرع سعی کنید تحقیقات کاملی در مورد آن کسب و کار داشته باشید و با افراد متخصص در آن زمینه مشورت کنید. برخی از مشاغل خانگی پر درآمد شامل موارد زیر هستند:

1- نویسندگی و تولید محتوا

2- ترجمه و ویراستاری

3- سئو و بهینه سازی وب سایت

4- پرورش قارچ

5- کاشت زعفران

6- پرورش ماهی

7- آموزش چرم دوزی

8- آموزش خیاطی

9- طراحی گرافیک

10- برنامه نویسی

11- آموزش آنلاین

12- سرمایه گذاری در بورس

همان‌طور که گفتیم قبل از شروع کار بهتر است که تحقیقات کاملی در مورد شغل مورد نظر داشته باشید و با افراد متخصص و مجموعه‌های معتبر مشورت کنید. یکی از خدمات ما در کسبویار، مشاوره کسب و کار است به این صورت که شما با مشاور متخصص حوزه کاری مد نظر خود صحبت کرده و راهنمایی تخصصی دریافت می‌کنید.

5/5 - (12 امتیاز)

کانال تلگرامی مـا

اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Mr.Rad
Mr.Rad
1 سال قبل

آقا از من میشنوید برای راه اندازی کسب و کار خانگی احتیاط کنید تو چند سال اخیر به دلیل گرانی های بیش از حد و عدم حمایت دولت خیلی از کسب و کار ها با چالش مواجه شدن من پیشتهاد می کنم اگه قصد راه اندازی کسب و کار خانگی رو دارید سعی کنید یکی از کانال های بازاریابی و فروشتون رو اینترنت قرار بدین الان جامعه داره به این سمت میره. داشتن سایت و فعالیت تو شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام تاثیر خیلی خوبی تو تو فروش و رشد رشد کسب و کار خانگی داره.

سامان
سامان
1 سال قبل

ممنون از مقاله خوبتون .. به مطالبه خیلی کاربردی اشاره کردید اما من همیشه فکرم مشغوله اینه که چیکار کنم و چه ایده ای پیدا کنم تا بتونم بوسیله ی اون کسب و کار خانگی خوبی راه بندازم…یا نمیدونم چطور از با توجه به علایق و استعدادهام یخ کسب و کار خوب بسازمو شروعش کنم….مثلا من میخوام یه زمینی بزرگ داشته باشم و از طریق اون پرورش قارچ انجام بدم اما متاسفانه حتی 100 متر زمینم ندارم ک از نقطه صفر شروع کنم…

ناهید مرادی
ناهید مرادی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید. ببخشید قصد دارم لباس فروشی زنانه بزنم و از طریق فروش اینترنتی شروع کنم. می‌خوام به خیاط لباس ها رو سفارش بدم بدوزه و من روی لباس ها نقاشی انجام بدم و از طریق اینترنت بفروشم. و در آینده وب سایت و کسب و کارم رو رشدش بدم. می خواستم بدونم که باید به عنوان کسب و کار خانگی مجوز بگیرک براش؟

Sami
Sami
1 سال قبل

کسب و کار خانگی یکی از بهترین مشاغل دنیا هست که پیشنهاد میکنم دوستان بهش توجه کنند بنظرم ارزش داره که بری به سمتش

محدثه رضایی
محدثه رضایی
1 سال قبل

مرسی از مقاله بسیار خوبتون. به مطالبه جالبی اشاره کردید اما من سردرگم هستم از اینکه چه کاری رو شروع کنم چه ایده ای باید داشته باشم تا بتونم بوسیله اون کسب و کار خانگی خوبی راه بندازم…الان مدتی هست که در گیر پیدا کردن یک ایده کاربردی هستم اما متاسفانه پیدا نمیکنم. واقعا اولین قدم تو راه اندازی و شروع هر شغلی داشتن یک ایده خوبه… چیزی که من فکر میکنم اینه که همه ایده ها قبلا استفاده شده و هیچ ایده خوبی نمونده…الان شما میتونین چند تا ایده کسب و کار خانگی خوب که قابلیت اجرایی داشته باشن رو معرفی کنین؟؟

fardin
fardin
1 سال قبل

اقا شما میاین میگین مزایای کسب و ک ار خانگی زیاده… ما که چیزی جز دردسر ندیدیم چند سال که که گرفتار مجوز کسب و کار خانگی هستم و فقط دارن اذیت میکنن. تازه تو کارمون به درآمد رسیدیم اما چوب لای چرخ میزارن و نمیزارن کار خودمون رو کنیم. چرا واقعا هیچ حمایتی برای راه اندازی کسب و کار خانگی نمیشه حتی در مورد آموزش کسب و کار خانگی هیچ دوره خوبی نیست؟!!

Mahdi
Mahdi
1 سال قبل

تشکر. از مقاله خوبتون به نظرم این مقاله جای کار داره و نیازه که آپدیت بشه

مهیا قدیری
مهیا قدیری
1 سال قبل

ببخشید میشه در مورد مجوز های راه اندازی کسب و کار خانگی هم بگین؟ من تجربه یک شکست بد از راه اندازی کسب و کار خانگی رو داشتم به نظر من خیلی مهمه

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام. ممنون از مقاله خوبتون. ممکنه چند تا ایده کسب و کار خانگی معرفی کنین؟